A d’Test civil szervezet rendszeresen vizsgálja, hogy az egyes szervezetek, üzemeltetők, utazási irodák és ügynökségek miként tartják be a fogyasztóvédelmi szabályokat és törvényeket.
A nyár beköszöntével az utazásokkal, kirándulásokkal kapcsolatosan számos olyan fontos szabályra hívják fel a figyelmet, amelyeket az utazók érvényesíthetnek, sőt, alapvető követelmény, hogy amennyiben bármiféle hiányosságot tapasztalnak az út során, a szállodában, az étkeztetésben, a kirándulásokon, feltétlenül érvényesítsék fogyasztói jogaikat.
Ne hagyjuk megkárosítani, megrövidíteni, kihasználni magunkat!
Az utazási irodákban a kirándulások, nyaralások, utazások intézésekor kulcsfontosságú az utazási szerződések alapos áttanulmányozása. Az irodák kötelessége még a szerződés megkötése előtt szóban mindenre kiterjedő információkat adni, így az utazás teljes áráról, az utazás módjáról, időtartamáról, a szálláshely és ellátás részleteiről. A szerződésbe bele kell foglalni a megrendelő speciális igényeit, kívánalmait is.
Az így elkészített szerződéssel az utas érvelhet a helyszínen, ha nem megfelelő ellátást kap, esetleg problémákkal találkozik.
Nem elhanyagolható szempont például, hogy amennyiben a szerződésben tengerre néző szoba szerepel, annak a szobának pontosan a tengerre kell néznie, és nemcsak úgy látni a tengert, ha mélyen kihajolunk az ablakon, vagy oldalról leskelődünk. Amennyiben a szerződésben foglalt szolgáltatásokat nem kapjuk meg, a helyszínen hivatkozhatunk a 170/2018 Z.z. számú fogyasztóvédelmi törvényre. Azonban mindig mérvadóak a szerződésben foglaltak, ezért nem elég hangsúlyozni, hogy azt nagyon körültekintően és részletesen kell megbeszélni, elolvasni és ellenőrizni már az utazási irodában.
Maradjunk még a kilátás a tengerre megjelölésnél…
Eduarda Hekšová, a d’Test civil szervezet igazgatónője külön felhívja a figyelmet, hogy ha a szerződésben a tengerre nyíló közvetlen kilátás szerepel, akkor ragaszkodjunk az ilyen szobához, hiszen ezt fizettük meg. De ez vonatkozik a többi, a szerződésben foglaltakra is, például ha az étkezésben vannak speciális követelményeink és az a szerződésben is szerepel.
Nem szabad elfeledkezni az utazási irodák kereskedelmi feltételeiről, így arról sem, hogy milyen feltételek mellett lehet visszamondani, felbontani a szerződést, illetve mekkora a sztornó, a visszamondási összeg nagysága.
Előfordulhat, hogy a nyaralás helyszínén szembesülünk a valósággal, amely egyáltalán nem felel meg a szerződésben foglaltaknak. Ilyenkor rögtön kapcsolatba kell lépni az utazási irodával, illetve az utazási iroda kiküldöttjének jelezni azt.
Ajánlatos a hiányosságokról felvételeket, fotókat, videót készíteni, mert ezek szolgálnak leginkább a reklamáció alapjául.
Az utazási iroda kötelessége azonnal foglalkozni a reklamációval, és a szerződésben foglaltak szerint, ugyanolyan minőségben megoldást biztosítani. Ha a kliens megelégszik alacsonyabb színvonalú szolgáltatással, joga van az anyagi különbözetre. Viszont ha magasabb színvonalú szolgáltatást kap, nem köteles azért fizetni. Ha az utazási iroda nem korrigálja a hiányosságokat és az utas maga keres megoldást, az utazási iroda kötelessége kifizetni az erre fordított összeget.
Az utas ugyancsak követelhet bizonyos összeget akkor is, ha a szolgáltatások nem a szerződésben foglaltak szerint működtek, például vonatkozik ez arra is, ha a szálloda medencéjét a szálloda hibájából hosszasan nem tudták használni. Hogy mekkora összeget igényelhetnek vissza, erre szolgál az úgynevezett Frankfurti táblázat (Frankfurtská tabuľa).
Megtörténhet, hogy a kliens a helyszínen olyan hiányosságokkal szembesül, hogy nem hajlandó ott maradni. Ilyen ok lehet ha nem tudnak számára helyet biztosítani, avagy az teljesen eltér a szerződésben foglaltaktól. Ha pótmegoldást kínálnak neki, és az nem felel meg az elvárásainak, kérheti a hazatérés bebiztosítását és megszervezését. Hasonlóan elutasíthatja az alacsonyabb színvonalú szállást is, amennyiben az utazási iroda nem hajlandó az eredeti ár és az alacsonyabb színvonalú szállás ára közötti különbség kiegyenlítését.
Mielőtt tehát útra kelünk, ajánlatos tájékozódni fogyasztói jogainkról, tudatosítsuk, hogy a pénzükért azt kell kapnunk, amit megfizettünk.
Ne engedjük megrövidíteni magunkat, érvényesítsük jogainkat, mert csak így lesz gondtalan és emlékezetes a nyaralásunk!
BM/Felvidék.ma/[email protected]/bisonrose.sk