A protestáns Kant gyönyörű baltikumi városában, Königsbergben kétszáz éve kimondta: „Semmi sem csodálatosabb, mint a csillagos év fölöttem és az erkölcsi törvény bennem”. Kapu Tibor második magyar asztronautánk nemsokára ráfordul társaival a visszatérési pályára. Elkezdtem pásztázni a NASA és más, űrkutatással foglalkozó híroldalt. És találtam is számos érdekességet. Mielőtt megosztanám egyik-másikat, csak ennyit: amióta Kapu Tiborék űrmissziója folyik, több online felületen megosztottam imaösszefogásra hívó kezdeményezésünket az eredményes útért.
Amint az űrállomás ablakából fotón kipillanthattunk gyönyörű kék planétánkra, a zsoltáros több ezer éves imahódolása jutott eszembe: „Mily csodálatosak a te műveid!” (Zsolt 66,3).
Elhatároztam, utána járok, miként vannak jelen a világvallások a világűrben, milyen Isten-szükségletei, spirituális vágyai lehetnek az űrhajósoknak.
Találtam is izgalmas anyagokat. Új szavakat ízlelgetek: űrspiritualitás – asztronauták Isten-szükségletei – világvallások a világűrben. Az egyik legnagyobb meglepetés: az elmúlt években az orosz űrhajókat, űrutasokat úgy bocsátják fel, hogy az ortodox egyház űrügyeletes papja megáldja az űrhajót indulás előtt. Az asztronauták magukkal vihetnek ikonfestményt az űrútra. Egyikük oda illesztette az űrkabin ablakára, máshol egész ikonosztázt láttam az űrkabinban. Micsoda változások Gagarin óta!
Asztronautikai spiritualitás
David Kim dél-koreai valláskutató írt arról, hogy a hosszabb űrutazások során az űrhajósok nem kis fizikai és pszichológiai terhelést viselnek el. De kevés szó esik a lelki nehézségekről. A mérnökök, űrkutatók az űrhajósok testére és elméjére összpontosítanak, a lelkükre nem annyira.
Pedig a személyes spiritualitás az űrkutatás fenntarthatóságának nagy erőforrása lehet
–vélekedik Kim.
Valamennyi űrutazás során öt fő veszélyforrás létezik: a megváltozott gravitáció, a kozmikus sugárzás, a bezártság, a távolság a Földtől és az ismeretlen, ellenséges környezet. Az elszigeteltség, a Földtől való távolság és az ismeretlen környezet pszichológiai kihívást jelent. A bizonytalan körülmények csökkentik az emberi teljesítményt, konfliktusokat okoznak, és csökken a biztonságérzet is. Ezek viszont fokozzák a magányt, az érzelmi feszültséget, a félelmet, a letargiát, a lelkesedés csökkenését. Kim és kutatótársai felteszik a kérdést: a hit, a vallás támogathatja-e a jó közérzetet az űrhajóban? Válaszuk: Igen! A vallások az ember belső világának mély megértéséről tesznek tanúbizonyságot. Az asztronautikai spiritualitás olyan irányvétel lehet, ami az űrutazás és a bolygóközi lakhatás pszichológiai kihívásaira is választ adhat.
Támogató isteni lényre vágynak
Sok űrhajós vallomásából egybehangzóan kitűnik: egy támogató isteni lény jelenlétére vágynak, aki vigaszt és bizonyosságot nyújt a bizonytalan körülmények között.
A vallási igények aktív kielégítése (űrima, személyes vagy csoportos űráhítat) ugrásszerűen megnövelheti a teljesítményt stresszhelyzetben. A tudomány és a vallás, a hit nem ütközik egymással.
Ezek különböző kutatási területek, amelyek a hosszú távú űrutazásokkal és az űrben való tartózkodással kapcsolatos emberi aggodalmak csökkentésére is szolgálhatnak. A houstoni irányító központ dokumentálta, hogy az űrhajósok mérhető pszichológiai stresszhatásokat tapasztalnak: honvágyat, monotonitást, bezártságot, megváltozott nappali/éjszakai ciklusokat, instabil pihenést, rezgéseket és a kozmikus sugárzást. Korlátozott bizonyítékok utalnak arra, hogy a belső nyugalom, valamint a békés tudatállapotok aktív kialakítása és fenntartása hatékony forrása az akaraterő, a szenvedély, a felelősség és a kitartás ösztönzésének.
A vallás, a hit olyan nyugalmat inspirálhat, amely támogatja az űrmisszió céljainak elérését és odafigyel az űrhajósok jólétére.
Tizenöt ország űrügynökségeit képviselő, vallásilag különböző asztronauták működtek együtt az USA és Oroszország által vezetett projektekben, beleértve az űrsikló-missziókat, a Szojuz űrhajókat és a Nemzetközi Űrállomást. Az asztronauták olyan keresztyén, de más vallási hátteret is képviseltek, mint a protestantizmus, a római katolicizmus, a judaizmus, az orosz ortodoxia, az iszlám és a hinduizmus. David Kim olyan űrpolitikát javasol, amely a személyes spiritualitást a pozitivitás, az önfeláldozás, a kitartás, a bátorság és az optimista remény művelése érdekében alkalmazza. Ezek mind támogatják az űrközösség pszichológiai biztonságát. A személyes spiritualitás tudatos kialakítása, művelése, űrcsendesség, űrimák tartása ígéretes az űrben jelentkező kellemetlenségek ellensúlyozására. Külön cikkben foglalkozunk majd az űrutazások keresztyén és nem-keresztyén vallástörténetével, az űrhajósok imáival, hitgyakorlásával.
Visszajelzés az űr-imaláncra
A jövőkutatás magyar professzor nagyasszonya komolyan vette másokkal együtt önkéntes imafelhívásunkat két héten át Kapu Tiborért és űrmissziós társaiért. A professzor asszony Jézus hívó szavára így válaszolt: „Csatlakozom a felhívásotokhoz. Kérem a Jóistent, hogy a sikeres kutatómunkát elvégezve, hozza az űrhajós csapatot vissza, Isten dicsőségére és hazánk hírnevének fokozására”.
Alan Shepard Hold-járó asztronauta imáiból:
Ó, Atyánk, felemeljük színed elé imáinkban azokat, akik arra vágynak, hogy elérjék a világmindenséget, és felfedezzék teremtésed hatalmasságát. Adj nekik bátorságot, bölcsességet és kitartást küldetésük megvalósításában. Vezesse őket a Te fényed, inspirálják őket a világegyetem csodái, és adj nekik erőt, hogy eredményesen megküzdjenek minden kihívással. Áldd meg űrmissziójukat, és add, hogy szívük szilárd maradjon a hitben. Hallgass meg Fiad, az Úr Jézus érdeméért. Ámen.
Atyánk, a megpróbáltatások és nem várt nehézségek idején adj nekünk bátorságot, hogy szilárdan és rendíthetetlenül álljunk. Erősítsd meg szívünket, hogy jó reménységgel szembenézzünk az előttünk álló kihívásokkal, és tölts el minket az ellenálló képesség lelkével. Hadd találjunk reményt a Te jelenlétedben, és bízzunk a Te vezetésedben, tudva, hogy Veled minden akadályt le tudunk győzni. Szent Fiad, a mi Urunk Jézus Krisztus által. Ámen.
Dr. Békefy Lajos/Felvidék.ma